Konečne som našiel skutočného priateľa (A. Tomi)

Nebudem sa tajiť tým, že nájsť si skutočného priateľa nie je jednoduché. A je to ešte ťažšie, keď máte nohy do x (alebo do iného neopísateľného tvaru), tvár posypanú vyrážkami, neviete povedať r a nadovšetko milujete cesnakové rožky.

Nikdy som nebol spoločenský typ a navyše mi ani rodičia nevenovali dostatok času. V detstve bol mojím najlepším kamarátom Tieň, ale keď zhaslo svetlo, bolo po ňom. V puberte som sa skamarátil so Zrkadlom, ale ani to nebolo, ako sa hovorí med lízať. Zrkadlo ma nenechalo ani vydýchnuť, stále všetko opakovalo. Jednoducho po mesiaci kamarátstva so Zrkadlom som zistil, že môj priateľ je neznesiteľný.

Ak začínate mať pocit, že som vyberavý, tak sa pýtam: „Chceli by ste mať za priateľa, človeka, ktorý vám stále šliape po pätách a keď zhasne svetlo stále niekde zmizne? Alebo človeka, ktorý stále robí to, čo robíte vy a takýmto nechutným spôsobom si z vás neustále robí srandu?“

Síce nevidím do vašich hláv, ale na sto percent viem, že by ste nejaký veľký záujem neprejavovali. Začal som si teda všímať mojich rovesníkov. No generácia sklonených hláv mi veľmi nepomohla. Môj dedo mi vždy vravel, že on ma berie viac ako kamaráta než vnuka.

Karamat. Zvláštne slovo, pomyslel som si. Vždy som si myslel, že môj dedo sa iba pomýlil, ale všetko nasvedčovalo tomu, že karamat je niečo ako kamarát. Možno ešte viac.

Presne vtedy, keď som nad tým rozmýšľal, sa z televízie ozval osudový hlas: Kúp si aj ty novú karamatku. Zasiahlo ma to ako šíp terč. Na televízii svietilo číslo 0800 800 800. Neváhal som a hneď som vytočil číslo. Myslel som len na jedno. Konečne si nájdem skutočnú karamatku, alebo ak chcete, tak priateľku.

Po asi piatich sekundách moja nová karamatka zdvihla. Jemný hlas ma pozdravil a hneď sa ma začal pýtať na adresu. Síce ma prekvapila rýchlosť nášho kamarátstva, ale karamatka mala pravdu. Musíme sa dohodnúť, kde sa budeme stretávať. Vonku by sme mohli prechladnúť a medzi ľudí chodím nerád. Keďže mi stále vykala, rovno som navrhol tykanie. Súhlasila.

Potom prišla trocha čudná otázka: „Budeš platiť kartou alebo v hotovosti?“ Zamyslel som sa. Nie je to iba obyčajná zlatokopka? Opýtal som sa jej teda na povolanie. Ja by som nejakú zlatokopku alebo baníčku asi nechcel. Povedala, že pracuje v call centre. Myslím, že môže byť. Ale prečo sa pýtala na peniaze? Potom mi to došlo. Veď správny džentlmen platí stále aj za kamarátov. Povedal som jej, že budem platiť v hotovosti, lebo kartu nemám. Oznámila mi, že príde už zajtra a zložila.

Bol som plný očakávaní, a tak som spísal na papier 73 tém, o ktorých by sme sa mohli rozprávať, keby prišlo to trápne ticho, či ako sa to volá. Prvý dojem je mimoriadne dôležitý, a tak som takmer celý deň rozmýšľal, čo si oblečiem. Uvedomil som si, že nejdem na žiadne rande a bude ma musieť prijať takého ako som.

Ani som sa nenazdal a prišlo to. Niekto zazvonil aj som cítil, že je to moja nová, ako hovoril dedko karamatka. Utekal som dole, ale už bolo neskoro. Mamka otvorila. Skôr než som dobehol k dverám, tak dotyčná osoba odišla. Moje predstavy sa zrútili. Mama držala v ruke škatuľu a povedala, že mi prišla v nejaká karimatka. Žeby som žene v televízii zle rozumel?

Vzal som si škatuľu a rozbalil ju. Dnu bola ozaj karimatka. V škatuli bol aj list, v ktorom sa písalo:

Vážený zákazník, sme veľmi radi, že ste si zvolili práve náš produkt!

nečitateľný podpis

Katarína Kožuchová

Real trade s.r.o.

Všetko mi došlo, moja kamarátka Katarína nemohla prísť, a tak mi poslala aspoň darček.

Asi mi nebudete veriť, ale teraz som naozaj šťastný. Ja a karimatka sme ideálni kamaráti. Ja som vďaka nej začal cvičiť, ona zas spoznala kultúru a umenie. Chodíme spolu totižto do kina, divadla, a tak ďalej. Karimatka toho síce veľa nenarozpráva, ale už zháňam logopéda. Môj život sa otočil minimálne o 360 stupňov. Karimatka ma naučila minimálne dve veci:

  1. Keď niekam neprídeš, nemôžeš meškať.

a

  1. Takmer každý byt má toaletu.

 

Autor: Ajjúb Tomi, IX.A

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s