Zvyky na Ondreja

  1. Liatie olova

Chlapci aj dievčatá sa zišli v dome, kde chodili na priadky. Posadili sa dookola na lavice a v prostriedku bol stolček. Na tom zvyčajne sedelo najzvedavejšie dievča. Chlapci hriali olovo na lyžičke. Olovo liali cez kľúč do misky s vodou. Liali ho nad hlavou uprostred sediacej dievky, ktorá odriekala slová:

,,Ondreju, Ondreju, na teba olovo lejú, aby si mi dal znať, koho budem za muža mať.”

Podľa toho, v akom tvare olovo stuhlo, dievčatá hádali budúcnosť. Aké písmeno sa ulialo, takým sa malo začínať meno budúceho muža. Alebo aké povolanie bude mať jej vyvolený, či a kedy bude svadba, krstiny.

  1. Veštenie s hrnčekmi

Na sviatok sv. Ondreja boli aj iné veštby. Otec rodiny zobral štyri hrnčeky a obrátil ich hore dnom. Pod každý z nich niečo vložil. Hlinu, chlieb, hrebeň a prsteň. Ostatní, bez toho, aby vedeli, čo ktorý hrnček skrýva, si otočili po jednom hrnčeku. Na tých, ktorí našli pod hrnčekom hlinu, vraj čakalo do roka nešťastie, hrnček s chlebom označoval zbohatnutie, hrebeň chorobu a hrnček s prsteňom predpovedal svadbu.

  1. Varenie halušiek, či pirohov s lístočkami

Dievčatá do pirohov či halušiek vkladali papierik s krstným menom mládenca. Pirohy vhodili do vody. Keď začali vrieť a vychádzali na povrch, vždy iná dievka vychytila piroh. Vytiahla si tak aj papierik s menom mládenca, za ktorého sa vydá.

 

Autori: Marenčík M., Pichnarčík O. (IX.A)

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s