16. október – Svetový deň výživy

Jednou z najdôležitejších vecí k dobrému a dlhému životu je zdravá výživa, na ktorú sa často zabúda. Práve preto si 16. októbra pripomíname Svetový deň zdravej výživy. Oslavuje sa od roku 1979, kde ho v Ríme vyhlásili účastníci 20. globálnej konferencie Organizácie spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo.

V detskom veku je vyvážená strava veľmi dôležitá. Potrebný je dostatok vitamínov a minerálov, pretože ich nedostatok môže zapríčiniť spomalenie rastu, oslabenie imunitného systému, oslabenie kostí, zubov a pod., bielkovín potrebných pre rast, výstavbu a obnovu telových tkanív a tiež na ochranu pred chorobami. Bielkoviny nám dodávajú aj teplo a energiu. Nachádzajú sa napr. v hydine, rybách, ryži, orechoch a šošovici. Dôležitá je i vláknina, ktorá pomáha správne fungovať našej tráviacej sústave. Vlákninu môžeme nájsť v cestovinách, ovocí, zelenine, orechoch a celozrnnom chlebe. Naša strava musí byt z časti zastúpená i tukmi, pretože pomáhajú dopravovať niektoré vitamíny v krvi.

K zdravej strave však nepatrí veľa mastného, sladkého a veľa soli. Mali by sme nášmu telu dopriať viac ochranných látok. Často zabúdame aj na mlieko a mliečne výrobky, ktoré sú v období rastu nevyhnutné. Samozrejmosťou by malo byť aj dodržiavanie týchto zásad:

Nepiť!

Nefajčiť!

Neužívať rôzne iné drogy!

Vyhýbať sa stresu!

Nezabúdať na pohyb a výdatný spánok!

Keď totiž nie sme v duševnej pohode, naše telo nie je schopné prijať toľko dôležitých látok, koľko sa v našej strave nachádza. nezabudnime však, že všetko treba jesť s mierou. Stará ľudová múdrosť vraví: Raňajky zjedz sám, obed si rozdeľ s priateľom a večeru daj nepriateľovi.

16. október nám má pripomenúť, že život každého človeka je jedinečný, neopakovateľný a nenahraditeľný. Preto by si ho mal každý z nás dostatočne vážiť.

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s